wtorek, 3 grudnia 2019

Ciasto „Julia”


Ciasto „Julia”


Ciasto

550 dag mąki pszennej
1 kostka margaryny
3/4 szklanki cukru
2-3 łyżki kwaśnej śmietany
4 żółtka
1 łyżeczka proszku do pieczenia
2 łyżeczki amoniaku
250 g powideł
Wszystkie składniki na ciasto wykładamy na stolnicę i zagniatamy. Ciasto dzielimy na dwie równe części. Pierwszą część wykładamy na blasze wyłożoną papierem do pieczenia a wierzch ciasta smarujemy powidłami.
Masa makowa
Składniki:
15 dag maku
1 jajko
3 łyżki cukru
1 łyżka miodu
2 łyżki orzechów włoskich
1 łyżka bułki tartej
Teraz przygotowujemy masę makową. Mak zalewamy wrzącą wodą i zaparzamy do wystygnięcia. Następnie wylewamy wodę a mak mielimy dwa razy przez maszynkę, podczas mielenia dodajemy orzechy włoskie, bułkę tartą oraz cukier. Po zmieleniu odkładamy 2 łyżki maku (dodamy je później do ciasta makowego). Do pozostałej części maku dodajemy miód, żółtko i ubite na sztywno białko, po czym wszystko razem łączymy w jednolitą masę.
Pierożki
Jak już mamy przygotowaną masę makową zabieramy się do przygotowania pierożków. Drugą część ciasta rozwałkowujemy na grubość około 2-3 mm i wykrawamy z ciasta koła o średnicy około 6 cm. Następnie lepimy pierożki faszerujemy je masą makową, powinno wyjść 36 pierożków.
Pierożki układamy na cieście wysmarowanym powidłami (6×6) i wkładamy do piekarnika nagrzanego do 180 stopni, pieczemy około 45 minut.
Masa budyniowa

1/2 litra mleka
1 margaryna
2 budynie waniliowe bez cukru
3 łyżki cukru
Przygotowujemy masę budyniową. Do 1 ½ szklanki mleka dodajemy 3 łyżki cukru i gotujemy. W ½ szklanki mleka rozpuszczamy dwa budynie waniliowe i gotujemy budyń. Po ugotowaniu budyniu odstawiamy go do całkowitego ostudzenia.

Ciasto makowe

4 białka
4 łyżki cukru
1 łyżka mąki ziemniaczanej
1 łyżka mąki pszennej
1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
2 łyżki zmielonego mak
W tym czasie robimy ciasto makowe. Białka ubijamy na sztywno, dodając pod koniec cukier. Po ubiciu dodajemy kolejno przesianą mąkę pszenną i ziemniaczaną oraz proszek do pieczenia i dwie łyżki wcześniej odłożonego maku. Wszystko dokładnie mieszamy łyżką, wykładamy na blasze o takich samych wymiarach jak przy pieczeniu poprzedniego ciasta. Pieczemy w temperaturze 180 stopni, 25 minut

Polewa czekoladowa

1/3 kostki margaryny
3 łyżki wody
1 łyżka kakao
4 kostki czekolady mlecznej
Następnie przygotowujemy polewę czekoladową. W rondelku, rozpuszczamy margarynę, dodajemy wodę, cukier i kakao, mieszamy do zagotowania. Zdejmujemy z ognia i cały czas mieszając dodajemy po kostce czekolady.

Przygotowanie końcowe

Wiórki kokosowe do posypania ciasta
Na upieczone ciasto z pierożkami wykładamy masę budyniową. W misce miksujemy margarynę dodając stopniowo (po łyżce) wystudzony budyń. Tak przygotowaną masę wykładamy na ciasto. 
Na masę kładziemy ostudzone ciasto makowe. Polewę wylewany na ciasto. Dekorujemy wg uznania, np. wiórkami kokosowymi.



Ogórki papieskie - przepis

  Ogórki papieskie - przepis Składniki: 5 kg ogórków 3 łyżki soli 375 ml wody 0,5 l octu 600 g cukru ...