piątek, 31 marca 2017

Nie tylko przyprawy, ale też leczą



Nie tylko przyprawy, ale też leczą



Kminek


Te aromatyczne ziarenka mają działanie  rozkurczowe i grzybobójcze. Stosować przy niestrawności i zaparciach oraz w chorobach przewodów żółciowych. Można przygotować napar: 1 łyżeczka zmielonego kminku zalana szklanką wrzątku i odstawiona na 15 min. Pić trzy razy dziennie, albo proszku też trzy razy dziennie połykamy pół łyżeczki zmielonego kminku i popijamy wodą


Cynamon


Cynamon służy nie tylko jako przyprawa ma również właściwości przeciwzapalne, pomaga też obniżyć poziom cukru we krwi. Pół łyżeczki tej przyprawy zmieszanej z łyżką miodu to lek na bóle stawów. Środek trzeba zażywać przed śniadaniem- poprawa widoczna już po tygodniu.


Kopiasta łyżeczka cynamonu dodawana  co dzień do płatków owsianych niesłodzonych pomaga obniżyć poziom cukru we krwi u osób u których wykryto stan przedcukrzycowy. Osoby chore na cukrzyce powinny stosowanie go skonsultować z lekarzem. Gwałtowne obniżenie cukru może być niebezpieczne.

Jajka z szynką w galarecie



Jajka z szynką w galarecie

Składniki:

4 jajka 
20 dag szynki chudej
10 dag korniszonów
1/2 l galarety mięsnej
sałata zielona 
sól
 Produkty potrzebne na wykonanie galaretki mięsnej do zalewania
( 15 dag włoszczyzny: marchew, cebula, pietruszka, seler, 70 dag kruchych kości
1 1/2 l wody, 2 listki bobkowe, kilka ziarenek ziela angielskiego i pieprzu czarnego, 1,5 dag,
Warzywa i kości opłukać , dodać przyprawy, zalać zimną wodą i gotować ok. 3 godzin. Osolić pod koniec gotowania. Wywar odcedzić. Żelatynę namoczyć w zimnej wodzie na 1/2 godziny. Rozpuścić w  wywarze, osolić do smaku zastudzić, krzepnącą zalewać potrawy).

Wykonanie:

Jajka umyć, ugotować na twardo, ostudzić w zimnej wodzie, obrać ze skorupek, przekroić wzdłuż na połówki. Przyrządzić galaretę  ostudzić do momentu krzepnięcia. Chudą szynkę pokroić w drobną kostkę, korniszony pokroić w paseczki. Formę na której będziemy robić przekąskę wyłożyć listkami sałaty, zalać krzepnącą galaretą 3-4 cm grubo. Gdy zastygnie układać połówki jaj żółtkami na dół, na to wylać resztę galarety zmieszanej z korniszonami i szynką, galareta musi być gęsta ta na spodzie , bo w innym razie szynka i korniszony opadną na dół. Galaretę zastudzić . Przed wyjęciem z formy na chwilę owinąć ściereczką zmoczoną w gorącej wodzie.

Można podawać z sosem tatarskim

Jajka z szynką w majonezie




Jajka z szynką w majonezie


Składniki:

4 jajka
20 dag szynki chudej
 majonez kielecki lub wykonany własnoręcznie wg. przepisu:

składniki na majonez domowy:
1/8 l oleju lub oliwy
1 żółtko
wywar z kości lub warzyw
sól
cukier
cytryna lub ocet

Wykonanie:

Jajka umyć, ugotować na twardo, ostudzić w zimnej wodzie, obrać ze skorupek, przekroić wzdłuż na połówki. Połówki jajek zawijać w plasterki szynki, układać je ukośnie rzędem na prostokątnym półmisku i zalać majonezem. Przybrać listkami zielonej sałaty, talarkami pomidorów, piklami itp.

Wykonanie majonezu:
Żółtko  oddzielić od białka i wlać do miski, rozetrzeć je, dodać octu. Wlewać po kropli olej ucierając w jedną stronę, gdy żółtka zgęstnieją wlewać olej cienkim strumieniem. Po znacznym zgęstnieniu majonezu rozrzedza się go małą ilością zimnej wody z octem. Majonez ucierać aż do wykorzystania wszystkiego oleju i przyprawić do smaku. Gęsty majonez wykorzystuje się do okładania i dekoracji zakąsek. Gdy majonez ma być wykorzystany jako sos jak w naszym przypadku rozcieńcza się go wywarem lub śmietaną.

Przepis na majonez pochodzi z 1959 r zaczerpnięty z Kuchni polskiej. Wtedy nie łatwo było kupić gotowy majonez

Chrzan z jajkami i śmietaną




Chrzan  z jajkami i śmietaną


Składniki:
8-10 dag chrzanu
2 jajka
1/8 l śmietany
sól
cukier
ocet


Wykonanie:

Chrzan umyć, oczyścić, zetrzeć na drobnej tarce. Jajka ugotowane posiekać, utrzeć z chrzanem i śmietaną, dodać do smaku sól, cukier i ocet. Podawać do kanapek i wędlin.

czwartek, 30 marca 2017

Jajka nadziewane tuńczykiem

Jajka nadziewane tuńczykiem


Składniki:

6 jajek

1 puszka tuńczyka w sosie naturalnym

10 dag twarogu

1 łyżka musztardy

2 łyżki posiekanego szczypiorku

2 łyżki jogurtu naturalnego

sok z cytryny

sól i pieprz do smaku

Przygotowanie


Jajka ugotować na twardo i przekroić na pół, wyjąć żółtka. Żółtka wymieszać z tuńczykiem z puszki i dodać ser, musztardę sok z cytryny, natkę pietruszki i jogurt. Wszystko razem zmieszać tak, żeby nie było grudek. Doprawić solą i pieprzem. Masą wypełnić białka jajek. Udekorować szczypiorkiem.


SOS DO JAJEK

Sos do jajek



2 duże łyżki majonezu
1 mała łyżeczka drobno pokrojonej cebuli
1 mała łyżeczka ostrej musztardy
1/3 łyżeczki czosnku granulowanego 
1/2 łyżeczki octu winnego
1/2 łyżeczki cukru
ogórek konserwowy

Wszystkie produkty wymieszać, bardzo ważne zachować proporcje. Zalać sosem jajka pokrojone w ćwiartki lub połówki. U mnie te jajka schodzą jak świeże bułeczki.

Pieczona kaczka

Pieczona kaczka 


/proporcje na kaczkę o wadze ok. 2 kg/
kaczka w całości (taka już wypatroszona i gotowa do pieczenia;))
1 główka czosnku -do natarcia mięsa i do środka
1 łyżka masła -do środka
1-2 łyżki oleju roślinnego (więcej, jeśli pasta przyprawowa będzie za gęsta)
2 łyżeczki soli
2 łyżeczki majeranku
1 łyżeczka czarnego pieprzu
2 łyżeczki słodkiej, czerwonej papryki
do podlania:
szklanka (o poj. 200 ml) wody
1 łyżka masła
 1 łyżka oleju roślinnego
Kaczkę myję i osuszam.
Do miski wlewam olej i dodaję przyprawy: sól, majeranek, pieprz oraz paprykę. Dokładnie mieszam na przyprawową pastę. Gdyby była zbyt gęsta, dolewam odrobinę oleju.
Główkę czosnku bez obierania przekrawam w poprzek na pół i bardzo starannie nacieram nim kaczkę –z wierzchu i od środka. Czosnek odkładam na bok, za chwilę będzie potrzebny;)
Teraz natarte czosnkiem mięso nacieram dokładnie przygotowaną pastą przyprawową –także z wierzchu i w środku. Przyprawy wmasowuję w mięso, starannie je nimi nacierając.
I na koniec, do wnętrza tak doprawionej kaczki wkładam odłożony wcześniej czosnek (obrany lub ew. może być w łupinkach) oraz łyżkę masła. Mięso przekładam do naczynia żaroodpornego, w którym docelowo będę je piekła, przykrywam i wstawiam pod przykryciem do lodówki na jakieś 2-3 godziny. Oczywiście można je także przygotować wcześniej i wstawić do lodówki np. na noc.
Kiedy jestem gotowa do pieczenia, rozgrzewam piekarnik do 200 st. C
Kaczkę wyjmuję z lodówki, układam ją stroną z piersiami do dołu, a na dno naczynia wlewam wodę, dodaję olej oraz masło i „wpuszczam” je pod kaczkę. Naczynie przykrywam i wstawiam do nagrzanego do 200 st. C piekarnika. Piekę na drugiej półce od dołu przez ok. 2 godziny:
– pierwszą godzinę bez podnoszenia pokrywki, następnie przewracam kaczkę na drugą stronę, ponownie przykrywam i piekę dalej
– czyli drugą godzinę, tym razem jednak co jakiś czas (co 10-15 minut) podnoszę pokrywkę i polewam mięso sosem z dna naczynia tak, by kaczka po upieczeniu nie była sucha. Ta druga godzina jest trochę umowna, bo czas pieczenia zależy od kaczki –trzeba piec tak długo, aż mięso będzie dobrze odchodzić od kości i będzie odpowiadało nam stopniem miękkości;)

Gotową kaczkę wyjmuję z piekarnika oraz z naczynia i układam na talerzu/półmisku. Absolutnie jeszcze nie kroję, tylko układam ptaka piersiami do dołu (by do kaczych piersi spłynęły soki z mięsa;)) i przykrywam folią aluminiową (by zachować ciepło). Zostawiam w ten sposób na 10-15 minut, by buzujące w mięsie soki uspokoiły się. Dzięki temu nie wypłyną po przekrojeniu, tylko zostaną w mięsie, a kaczka zachowa większą soczystość. Po tym czasie porcjuję i podaję.
Smakuje z wszelkimi dodatkami, które lubimy do pieczonego drobiu –z pieczywem, ziemniakami (gotowanymi, pieczonymi), kluskami czy pyzami drożdżowymi na parze, itp. Do tego jarzynka, sałatka czy surówka i posiłek gotowy;) Jeśli zostanie, to świetnie sprawdzi się jako mięso na zimno –do kanapek, sałatek

Nadziewany kurczak

Nadziewany kurczak



Składniki:

Suszone prawdziwki (5 g)
Czerstwa bułka
3 cebule
Pół pęczka natki pietruszki
40 g wątróbki drobiowej
15 g masła
Sól, pieprz
250 g mieszanego mięsa mielonego
1 jajko
1 łyżeczka koncentratu pomidorowego
1 kurczak
2-3 łyżki oleju
Słodka papryka

Wykonanie:

Grzyby zalać 150 ml gorącej wody i odstawić na 30 minut. Bułkę namoczyć w zimnej wodzie. 1 cebulę pokroić w drobną kostkę. Wątróbkę pokroić i smażyć na maśle, po 1 minucie dodać pokrojoną cebulę, smażyć jeszcze 1-2 minuty. Doprawić solą i pieprzem. Odstawić.
Bułkę odcisnąć, zmieszać z mięsem mielonym, wątróbką, jajkiem, grzybami, posiekaną natką pietruszki, koncentratempomidorowym, solą i pieprzem. Kurczaka natrzeć solą od wewnątrz i nadziać przygotowaną masą. Spiąć wykałaczkami. Olej zmieszać z solą, pieprzem i papryką i natrzeć nim kurczaka.

Kurczaka umieścić w brytfannie i podlać wodą, w której namaczały się grzyby. Dodać dwie cebule pokrojone w ćwiartki. Piec w 200 st. C przez 1,5 godziny.
 Od czasu do czasu polewać sosem.

Domowy pasztet z królika

Domowy pasztet z królika


Składniki:

Przodek i podroby z królika
15 dag wieprzowego podgardla
10 dag boczku wędzonego
25 dag wątroby cielęcej lub wieprzowej
10 dag włoszczyzny (seler, cebula, pietruszka)
6 dag słoniny
2-3 liście bobkowe
pieprz biały i czarny
6 dag czerstwej bułki
3-4 jajka
2 dag grzybów suszonych
3 dag tłuszczu do formy
gałka muszkatołowa
sól
imbir

Wykonanie:

Przodek, podroby z królika, oczyszczone warzywa i grzybki opłukać, dodać przyprawy, zalać wodą i gotować na wolnym ogniu. Osolić w połowie gotowania. Pod koniec gotowania włożyć podgardle, słoninę i gotować jeszcze około 30 minut. Gdy mięso staje się bardzo miękkie odstawić i wystudzić. Wątróbkę obrać z błony, pokrajać w plastry i zalać 1/8 l wywaru. Dusić 5 minut. Bułkę namoczyć w 1/8 l wywaru. Mięso obrać od kości. Tak przygotowane składniki przepuścić dwa razy przez maszynkę, drugi raz przez gęste sito. Dodać przyprawy, dosolić do smaku, dodać jajka i utrzeć wszystko na pulchną masę. Foremkę wysmarować tłuszczem, można wyłożyć plastrami boczku. Napełnić masą 3/4 formy. Gotować na parze ok 1 godziny, lub piec w piekarniku.
Pasztet ostudzić, gdy będzie letni wyłożyć z formy. Zimny podawać do kanapek, może być podawany z ostrym sosem, np. chrzanowym.
Smacznego






Surówka z kiszonej kapusty





Surówka z kiszonej kapusty

Ok 1/2 kg kapusty - poszatkowałam, dużą marchewkę - starłam na dużych oczkach, olej 2 - 3 łyżki, cukier do smaku, kminek mielony, szczypta pieprzu. Wszystkie składniki połączyłam.

Kotlet rybny






Kotlet rybny  


Składniki:


1/2 kg dowolnego fileta rybnego bez skóry, 1 jajko, 1 mała bułka, bułka tarta, 1 cebula, ząbek czosnku, natka pietruszki, majeranek, sól, pieprz
Wykonanie:

Do zmielonego mięsa dodałam namoczoną i odciśniętą bułkę, zeszkloną i pokrojoną w drobną kostkę cebulę, około 4 łyżki drobno pokrojonej natki pietruszki, 2 łyżki majeranku, przeciśnięty przez praskę czosnek, jajko, sól i pieprz. Składniki dokładnie wymieszałam. Masa wyszła za rzadka więc dodałam ok 3 łyżki tartej bułki. Uformowałam kotlety które obtoczyłam w bułce tartej. Smażyłam na rozgrzanej patelni na niewielkiej ilości oleju. Podałam z ziemniakami i surówką z kiszonej kapusty


Chrupiące piersi z kaczki

Chrupiące piersi z kaczki


Składniki:

2 filety z kaczki

sól

pieprz

Przygotowanie:

Filety z kaczki myjemy i osuszamy ręcznikiem papierowym.

Kładziemy na desce skórą do góry i pod skosem nacinamy skórę tworząc kratkę. Po takim nacięciu, szybciej wytopi nam się tłuszcz.

Na zimnej patelni kładziemy kaczkę skórą do dołu i wstawiamy na wysoki ogień.

Smażymy bez przykrycia, aż wytopi się tłuszcz ze skóry a skóra będzie przypieczona na złoto (ok 15 min). Następnie przekładamy filety na drugą stronę i smażymy kolejne 10 min.

Filety z kaczki ściągamy z patelni i zawijamy w folię aluminiową (każdą z osobna). W folii kaczka powinna odpoczywać ok. 10 min. W tym czasie dojdzie i rozluźnią się wszystkie mięśnie - dzięki czemu będzie delikatna.

Filety wyjmujemy z folii, następnie kroimy pod skosem na plasterki .Przed podaniem solimy i pieprzymy do smaku.

Podajemy według. uznania.  Z ziemniakami czy kaszą  Smacznego zestawem sezonowych  lub ulubionych surówek
Smacznego :)


Masa do wafla

Masa do wafla, andruta z galaretkami

Składniki:

Opakowanie wafla
2 galaretki owocowe
1 szklanka śmietany
1 margaryna
½ szklanki cukru

Przygotowanie:

W rondlu (na małym ogniu) rozpuszczamy margarynę, wsypujemy cukier i mieszamy do rozpuszczenia cukru, może lekko się zagotować.

Dodajemy śmietanę i teraz pilnujemy, aby nie wrzało. Ciągle mieszając, czekamy, aż dodana śmietana połączy się i nie będzie widać intensywnie białych smug, a temperatura całości będzie jednakowa (ma być bardzo gorące).

Zdejmujemy z palnika i wsypujemy galaretki (nie gotujemy), intensywnie mieszamy do rozpuszczenia się galaretek w masie. Wystudzić, smarować wafle lekko gęstniejącą masą, zostawiając odstęp 0,5 cm od brzegu.

Posmarowane wafle zawinąć w folię i z góry obciążyć deską do krojenia. Odłożyć w chłodne miejsce, najlepiej na noc.

Takiej masy wystarcza na przełożenie 5 listków wafla. Śmietana może być też 18%, aby tylko nie była bardzo kwaśna. Smak galaretek dowolny, taki jaki lubimy najbardziej.


Kotlety mielone gotowane na parze z sałatką z karczochów marynowanych

Kotlety mielone gotowane na parze z sałatką z karczochów marynowanych

Składniki:

500 g filet z indyka
1 opak Przyprawa do mięsa mielonego Knorr
5 szt pomidory suszone
2 łyżki orzeszki piniowe lub pestki słonecznika
300 g  karczochy marynowane
1 opak  Sos sałatkowy paprykowo-ziołowy Knorr
1 pęczek świeża kolendra
0.5 szt papryczka chilli
0.5 szt cebula czerwona
czosnek
2 szt jajka
1 szt kajzerka czerstwa (namoczona w mleku)
2 łyżki bułka tarta
3 szt liść laurowy
3 szt ziele angielskie
3 łyżki oliwa z oliwek

Wykonanie:

Głównym składnikiem proponowanej potrawy są kotlety mielone. Wykorzystaj mielone mięso z indyka (jeśli chcesz, użyj wołowego lub wieprzowego, danie będzie tak samo smaczne), dodaj pomidory: świeże lub z puszki, czerwoną cebulę oraz orzeszki piniowe. Ostatni składnik możesz zamienić na pestki słonecznika. Mieszankę dopraw czosnkiem, kolendrą, majerankiem i usmaż na patelni – uważaj jedynie, żeby składniki się nie przypaliły. Tak przygotowane mięso połącz z bułką tartą, jajkiem, uformuj na odpowiedni kształt i gotuj na parze przez kilka minut. Pozostaje Ci tylko przyrządzić sałatkę, w tym celu pokrój karczochy (zastąpisz je czerwoną cebulą), paprykę chili i ogórka, przypraw wszystko pieprzem i kurkumą. Tak przygotowane danie podawaj na gorąco, udekorowane listkami świeżej bazylii i pietruszką.

Krok po kroku jak przygotować danie:

Mięso z indyka zmiel w maszynce na drobnych oczkach. Pomidory pokrój w drobną kostkę, kolendrę również drobno pokrój a orzeszki upraż na suchej rozgrzanej patelni.
W misce połącz mięso, jajka, pomidory, orzeszki, odciśniętą bułkę, bułkę tartą oraz połowę kolendry. Masę dopraw przyprawą Knorr i dokładnie wymieszaj.
W garnku z wkładem do gotowania na parze zagotuj wodę z liściem laurowym i zielem angielskim. Sitko wyłóż pergaminem. Z mięsnej masy uformuj nieduże kotleciki i od razu układaj je w naczyniu na pergaminie. Garnek przykryj i gotuj 10-12 minut – w zależności, jak duże kotleciki uformowałaś.
W międzyczasie przygotuj sałatkę: karczochy pokrój na ćwiartki, cebulę w piórka a chilli drobno posiekaj. Wszystko przełóż do salaterki i wymieszaj.
W miseczce wymieszaj sos sałatkowy Knorr, oliwę, 3 łyżki zalewy z karczochów, chilli oraz kolendrę. Całość dokładnie wymieszaj i polej przygotowana sałatkę.
 Gotowe, ugotowane kotleciki podawaj z sałatką.


Szybki śledzik z jabłkiem


Szybki śledzik z jabłkiem

Składniki:
300g filetów śledziowych matias (solonych)
1 duża cebula
3 duże jabłka
pieprz

Składniki na sos:

80g koncentratu pomidorowego
3 łyżki majonezu
kilka łyżek jogurtu naturalnego ( do rozprowadzenia sosu).

Wykonanie:
 Śledzie wymoczyć przez kilka godzin w zimnej wodzie, osuszyć i pokroić na 0,5 cm paski lub pozwijać w ruloniki. Cebulę drobno posiekać. Jabłka umyć, obrać i zetrzeć na tarce, na dużych oczkach, odcisnąć nadmiar soku.
Przygotowanie sosu:

Koncentrat pomidorowy wymieszać dokładnie z majonezem, dodać jogurt, w ilości potrzebnej do uzyskania konsystencji płynnego sosu, umożliwiającej łatwe zalewanie warstw sałatki. Doprawić pieprzem.

Ułożenie sałatki:

Sałatkę układamy warstwowo: na spodzie układamy śledzie, przykrywamy 1/3  sosu, na to cebula i ponownie warstwa sosu, na wierzch jabłka oblane resztą sosu


Serowa zapiekanka z brokułami

Serowa zapiekanka z brokułami

Składniki:

·                                 mięso mielone - 400 gramów
·                                 Fix Spaghetti 4 sery z brokułami Knorr -1 opakowanie
·                                 makaron - 300 gramów
·                                 brokuł - 1 sztuka
·                                 cebula - 1 sztuka
·                                 Ketchup Hellmann’s Extra Hot - 4 łyżki
·                                 żółty ser - 100 gramów
·                                 śmietana 18% - 200 mililitrów
·                                 olej - 3 łyżki
·                                 woda - 100 mililitrów
        
  Wykonanie:
Makaron ugotuj. Cebulę pokrój w kostkę i podsmaż na patelni. Następnie dorzuć mięso mielone i smaż wszystko przez chwilę. Dodaj Ketchup Hellmann’s pikantny, dokładnie wymieszaj, dopraw do smaku i połącz z makaronem.
Całość przełóż do naczynia żaroodpornego, na wierzchu ułóż brokuły. Fix Knorr wymieszaj ze śmietaną oraz 100 ml wody i zalej zapiekankę.
Całość posyp startym serem i zawiń dokładnie folią aluminiową. Piecz w temperaturze 200 °C przez 20 minut. Następnie zdejmij folię i piecz jeszcze chwilę, aż ser delikatnie się zarumieni.


środa, 29 marca 2017

Napój pomocny przy bólach stawów, pleców i nóg.

Napój pomocny przy bólach stawów, pleców i nóg.

Bóle pleców, nóg, szyi, ramion oraz ogólnie stawów są współcześnie bardzo poważnym wyzwaniem. „Na szczęście” najczęściej wynikają po prostu z niezdrowego stylu życia, dużej ilości stresu i niekorzystnej postawy. Nauczyliśmy się już ignorować ból i żyć z nim, ponieważ uważamy, że jesteśmy zbyt zajęci, aby zmierzyć się z nim twarzą w twarz.
Ten oto przepis powinien pomóc.
Składniki:
– żelatyna spożywcza – 150 gramów
– szklanka zimnej wody
– ewentualnie coś do posłodzenia
Składniki powinny wystarczyć na okres 30 dni.
Rozpuść w wodzie 5 gramów żelatyny i odstaw do rana na szafce lub w lodówce (jeżeli lubimy galaretkę).
Kuracja polega na codziennym 30-dniowym spożywaniu takiej mikstury na pusty żołądek. Już po tygodniu powinny być rezultaty. Można powtarzać proces, ale nie wcześniej niż po 6 miesiącach.
Dla poprawy smaku można dodać jogurt, sok lub miód.


Jak się pozbyć powiększonych migdałków i bólu gardła w zaledwie kilka godzin

Jak się pozbyć powiększonych migdałków i bólu gardła w zaledwie kilka godzin

 

  Pozbędziesz się bólu, gdyż ten stary domowy przepis jest znany w leczeniu tych dolegliwości. Jest on wykonany z naturalnych składników.

Oto przepis:
§                  Wlej 200 ml wody do garnka, dodaj 80 g mielonych nasion kminku i gotuj przez 15 minut.
§                  Otrzymasz gęstą masę, która wygląda jak fusy z kawy.
§                  Przecedź miksturę i dodaj 50 ml wody, a następnie gotuj, aż zacznie wrzeć.
§                  Następnie wystarczy dodać 1 łyżkę wódki, koniaku, whisky lub brandy
Spożywaj 1 łyżkę co 30 minut, a po 2 godzinach powinieneś poczuć ulgę. Wszystkie objawy bólu gardła lub migdałków powinny zniknąć po kilku godzinach. Jeśli ból jest bardziej poważny spożywaj miksturę dalej aż ból minie.
Ten przepis jest zalecany dla osób z przewlekłym zapaleniem migdałków i bólem gardła. Oczywiście dla osób dorosłych


Sok z buraków


Sok z buraków
3 buraki
jabłko
szczypta soli
dwie szczypty majeranku
dwie szklanki wody


Wlewamy wodę do blendera, dodajemy pokrojone buraki i jabłka miksujemy pod koniec dodajemy sól i majeranek. Następnie przelewamy sok przez sito, aby pozbyć się stałych fragmentów

Surówka z marchewki do obiadu

Surówka z marchewki do obiadu





Składniki:

- 5 marchewek
- por średniej wielkości
- 1 duże jabłko
- 1 łyżka śmietany
- 1 łyżka majonezu
- sól do smaku

-cukier do smaku

Wykonanie:


Marchewkę i jabłko obieramy i ścieramy na tarce o małych oczkach. Pora kroimy w cieniutkie paseczki. Wszystkie składniki mieszamy i doprawiamy śmietaną, majonezem, cukrem i solą. Smacznego


Zupa gulaszowa z grzankami

Zupa gulaszowa z grzankami

 

Składniki:

 

4 duże cebule
400 g małych pieczarek
1,5 kg mięsa gulaszowego
6 łyżek oleju
Sól, pieprz
2 łyżki mąki
2 łyżeczki suszonego majeranku
3 łyżki koncentratu pomidorowego
1 łyżka bulionu instant
Słoik papryki konserwowej (370 ml)
6 kromek chleba wiejskiego
Pęczek natki pietruszki
125 g śmietany

Wykonanie:

Cebulę pokroić w półplasterki. Grzyby poprzekrawać. Mięso pokroić w kostkę i obsmażyć na oleju. Doprawić solą i pieprzem, zdjąć z patelni.  Na pozostałym tłuszczu usmażyć grzyby i cebulę. Oprószyć mąką, przesmażyć. Dodać majeranek i koncentrat pomidorowy. Dodać mięso. Wlać 2 litry wody, zagotować i dodać bulion. Gotować pod przykryciem 1,5 godziny. 15 minut przed końcem dodać pokrojoną w paski paprykę. Kromki pokroić na duże kawałki, ułożyć na posmarowanej olejem blasze  i wstawić  na 6-8 minut do rozgrzanego piekarnika (200 st. C). Zupę doprawić solą i pieprzem. Posypać posiekana natką. Podawać z grzankami i  śmietaną.




KREMOWA ZUPA Z KLOPSIKAMI

KREMOWA ZUPA Z KLOPSIKAMI



Zupę podaj z ziemniakami i klopsikami.

Składniki

·                                 1 kg cukinii
·                                 1 duża cebula
·                                 2 ziemniaki
·                                 1 l bulionu warzywnego
·                                 40 dag mielonego mięsa drobiowego
·                                 1 mały serek topiony śmietankowy
·                                 1 jajko
·                                 2 łyżki bułki tartej
·                                 2 ząbki czosnku
·                                 sól
·                                 pieprz świeżo mielony
·                                 zioła prowansalskie
·                                 natka pietruszki
·                                 olej
Przygotowanie:
Mięso wymieszać z jajkiem i bułką, doprawić solą, pieprzem, ziołami, formować klopsiki, usmażyć na złoto na 2 łyżkach oleju.
Cebulę i czosnek obrać, posiekać. Podsmażyć na łyżce oleju, dodać pokrojoną w kostkę cukinię. Zalać bulionem, ugotować do miękkości, doprawić przyprawami i serkiem.
Ziemniaki obrać, ugotować osobno. Zupę zmiksować, podawać z klopsikami i ziemniakami, pokrojonymi w kostkę. Posypać natką.




Ogórki papieskie - przepis

  Ogórki papieskie - przepis Składniki: 5 kg ogórków 3 łyżki soli 375 ml wody 0,5 l octu 600 g cukru ...